PVmap Turkey®

Halk Enerji PVmap Turkey platformunu kullanmaktadır.

PVmap Turkey® GES santrali yatırımlarına yönelik sahayı tespit etmek ve değerlendirmek için benzer-siz bir coğrafi bilgi sistemidir. PVmap Turkey®, en uygun santral yerini belirlerken, güneş ışınımı, sıcaklık, meteoroloji istasyon ve uydu verileri gibi çok sayıda veri kaynağını kullanarak ana performans göstergelerine yönelik en sağlıklı tahminleri oluşturur.

PVmap Turkey® Halk Enerji Grubu tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin katkıları ve devletin finansal desteği ile 2009 ve 2011 yılları arasında geliştirilmiştir.

PVmap

Solar Lab Turkey®

Halk Enerji, 2011 yılında 300 kWp çatı tipi, 2013 yılında ise 800 kWh arazi tipi güneş enerjisi santrali olan Solar Lab Turkey®’ i kurmuştur.

Piyasada bulunan farklı türden poli ve mono kristalli ve farklı türden ince film güneş panellerinden elde edilen performans verileri yıllar boyunca SolarLab Turkey® laboratuvarında toplanmış ve analiz edilmiştir.Solar Lab Turkey®’de farklı inverterler, montaj sistemleri (sabit, 1-eksen, 2-eksenli güneş takip sistemli) ve diğer test bileşenleri de bulunmaktadır.

Solar Lab Turkey® ile sağlanan veriler güneş enerjisi sistemlerinin optimizasyonunda kullanılmakta olup, bu testlerle sağlanan bilgiler yatırımcılara en iyi yerde en uygun teknolojiyle yatırım yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

sololab

Smarttrack®

Güneş izleme sistemleri, enerji verimini %40'dan fazla arttırma ve Güneş Enerji Santrallerinin üretim gücünü gün boyunca yükseltme özelliğine sahiptir.

Halk Enerji, farklı güneş izleme sistemleri elektronik kontrol sistemini geliştirmiş, çelik/alüminyum konstrüksiyon sistemler tasarlamış ve farklı güneş izleme sistemleri için kapsamlı bir fayda-maliyet analizi yapmıştır.

Bu AR-GE projesi, 2012 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenmiştir.

Smarttrack

Copyright © 2012-2016. All rights reserved.