PVmap Turkey®

Halk Enerji PVmap Turkey platformunu kullanmaktadır.

PVmap Turkey® GES santrali yatırımlarına yönelik sahayı tespit etmek ve değerlendirmek için benzer-siz bir coğrafi bilgi sistemidir. PVmap Turkey®, en uygun santral yerini belirlerken, güneş ışınımı, sıcaklık, meteoroloji istasyon ve uydu verileri gibi çok sayıda veri kaynağını kullanarak ana performans göstergelerine yönelik en sağlıklı tahminleri oluşturur.

PVmap Turkey® Halk Enerji Grubu tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin katkıları ve devletin finansal desteği ile 2009 ve 2011 yılları arasında geliştirilmiştir.

PVmap

Solar Lab Turkey®

Halk Enerji, 2011 yılında 300 kWp çatı tipi, 2013 yılında ise 800 kWh arazi tipi güneş enerjisi santrali olan Solar Lab Turkey®’ i kurmuştur.

Piyasada bulunan farklı türden poli ve mono kristalli ve farklı türden ince film güneş panellerinden elde edilen performans verileri yıllar boyunca SolarLab Turkey® laboratuvarında toplanmış ve analiz edilmiştir.Solar Lab Turkey®’de farklı inverterler, montaj sistemleri (sabit, 1-eksen, 2-eksenli güneş takip sistemli) ve diğer test bileşenleri de bulunmaktadır.

Solar Lab Turkey® ile sağlanan veriler güneş enerjisi sistemlerinin optimizasyonunda kullanılmakta olup, bu testlerle sağlanan bilgiler yatırımcılara en iyi yerde en uygun teknolojiyle yatırım yapabilmeleri için yardımcı olmaktadır.

sololab

Smarttrack®

Güneş izleme sistemleri, enerji verimini %40'dan fazla arttırma ve Güneş Enerji Santrallerinin üretim gücünü gün boyunca yükseltme özelliğine sahiptir.

Halk Enerji, farklı güneş izleme sistemleri elektronik kontrol sistemini geliştirmiş, çelik/alüminyum konstrüksiyon sistemler tasarlamış ve farklı güneş izleme sistemleri için kapsamlı bir fayda-maliyet analizi yapmıştır.

Bu AR-GE projesi, 2012 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenmiştir.

Smarttrack

Storage Systems

Güneş enerjisi Sistemleri, depolama sistemleri ile birleştirildiğinde daha çok değer kazanacaktır.

2014 yılı itibariyle TÜBİTAK, elektrik depolama alanındaki temel araştırma çalışmaları konusunda Halk Enerji’yi desteklemeye başlamıştır.

Halk Enerji’nin araştırma önceliği, depolama sistemlerinin dayanıklılığı ve çok sayıda şarj döngüsüne yöneliktir. Halk Enerji akıllı enerji çözümlerinin bir parçası olarak redox akış bataryaları üzerinde yoğunlaşarak depolama sistemlerinde de uzmanlaşmıştır.

Copyright © 2012-2016. All rights reserved.